Odkręcając wodę w mieszkaniu mało kto wie dokładnie, dlaczego ona płynie. Ludzie widzą tylko koniec instalacji, a to jest jedynie jej niewielka część. Najistotniejszym elementem, dzięki któremu w ogóle woda w naszych kranach płynie jest zbiornik, w którym się ją magazynuje. Tego typu zbiorniki, zwane również hydroforowymi albo ciśnieniowymi, przechowują wodę, ale też, o czym zapewne wiele osób nie wie, powietrze.
Właśnie obecność powietrza jest w takim zbiorniku niezwykle istotna i to dzięki niemu właśnie wszystko działa jak powinno. Rzecz jasna zbiorniki hydroforowe wyposażone są w liczne urządzenia, bez jakich ich właściwa L
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Zbiorniki ciśnieniowe wykorzystywane są w wielu różnych miejscach (Producent zbiorników ciśnieniowych Ppri-Żegrze Spółka z o.o.). Niejednokrotnie można je też spotkać w firmach i domach prywatnych, albo jako podstawowe źródło zasilania w wodę, lub też awaryjne, jeśli in[TAG=stalacja] jest podciągnięta. Przeważnie składają się ze stalowego albo żeliwnego o określonej wielkości. Zbiorniki takie mają różne kształty, uzależnione to przede wszystkim będzie od możliwości postawienia ich w miejscu docelowym. Układ taki składa się jeszcze z pompy, czujnika i zaworów, i to wystarczy do tego, aby otrzymać wodę pod należytym ciśnieniem. Woda w zbiorniku jest nalewana do określonej wysokości, a nad nią znajduje się powietrzna poduszka. Jak się pobiera wodę zmniejsza się jej ilość, a co za tym idzie zmniejsza się ciśnienie powietrza w środku.
Jeśli uzyska ono wartość minimalną, to załącza się pompa i rozpoczyna się nalewanie. Ono z kolei będzie trwać do momentu, ciśnienie z powrotem osiągnie wartość maksymalną, wtedy pompa zostaje wyłączona.