Do czego służą metalograficzne badania pod mikroskopem?

W dzisiejszych czasach w rozbudowanych laboratoriach za usługą mikroskopów analizuje się próbki w świetle odbitym od jej powierzchni. Można obserwować tym samym niektóre elementy strukturalne jak również własności danego materiału. Takie kontrole coraz to częściej pełni się także w ramach praktyki studenckiej.

Mężczyzna przy mikroskopie

Autor: U.S. Army Corps of Engineers Savannah District
Źródło: http://www.flickr.com
Dla zlustrowania mikrostruktury metali robi się badania metalograficzne . Uzyskuje się je z reguły za pośrednictwem mikroskopu optycznego, powiększając widok o plus minus 20 do 1800 razy. Użytkowany mikroskop metalograficzny pozwala na obserwację próbki w świetle odbitym od jej nawierzchni, w takim razie nawet najcieńsze szlify są nieprzezroczyste i nie zdaża się traktować do nich oświetlenia światła przechodzącego przez aparat. Zachodzi zatem niezbędność szlifowania i polerowania nawierzchni metalu do zwierciadlanego poblasku.

Wygładzanie i czyszczenie powoduje wiecznie jakieś odkształcenia drobnej warstewki powierzchniowej, co w niektórych przypadkach ogranicza obserwację odpowiedniej struktury metalu. W jakim celu wykonuje się to wszystko? Tak naprawdę monitoring mikrostruktury pod mikroskopem zezwala na: stwierdzenie wielkości i konturu ziaren, z których składa się dany metal bądź stop, dostrzeganie wtrąceń niemetalicznych oraz wad występujących wewnątrz, identyfikowanie pojedynczych elementów fazowych i strukturalnych. Asystuje także w określeniu zastosowanej technologii wykonywania towarów, jak odlew, przeróbka plastyczna, przetwarzanie cieplne.

Przygotowanie zgładów do badań na mikroskopie świetlnym obejmuje: wycięcie próbki, szlifowanie i szorowanie powierzchni oraz jej trawienie. W ciągu wycinania przystaje zwracać uwagę, by nie spowodować żadnych zmian strukturalnych, wywołanych zgniotem czy nagrzaniem. Po wstępnej obróbce mechanicznej zgłady szlifuje się na papierach ściernych o coraz mniejszym ziarnie. Następnym działaniem jest polerka, jakie ma na celu doprowadzenie zgładu do stanu zwierciadlanego, bez jakichkolwiek rys. Ocenę jakości wypolerowanej powierzchni przeprowadza się na mikroskopie przy 100-krotnym powiększeniu. Najczęściej używanym ekwipunkiem do badania metalograficznego jest mikroskop Le Chateliera.

Odnośnie badania metalograficznego niezwykle ważna jest diagnostyka techniczna () sprzętu, jaka pozwoli nam na dogłębne określenie próbki. Frapuje się ona oceną stanu technicznego maszyny budowlane opole przez test własności procesów roboczych. Nie możemy o niej zapominać w żadnym wypadku, bowiem może przyczynić się to do niedobrego efektu badań.