Co będzie lepsze? Brykiet czy drewno? Z czego dobrze jest korzystać? Jak wyglądają między nimi różnice?

Kominek jest już częściej głównym źródłem ciepła w lokum mieszkalnym. Kominek jest najczęściej instalowany wraz z ogrzewaniem na gaz, elektrycznym albo przykładowo pompą ciepła. Używanie kominka to duża oszczędność, może dać dość mocne zmniejszenie zużycia różnych paliw, co co się z tym wiąże – możemy liczyć na niższe koszty ogrzewania. Oprócz tego, ogień w kominku to wspaniały klimat oraz romantyczny nastrój.

kominek

Autor: noguerajef
Źródło: http://www.sxc.hu
Żeby jednak być w stanie cieszyć się z zalet kominka powinniśmy skorzystać z idealnego jak i sprawdzonego paliwa. W kominku tak naprawdę można palić różnymi rzeczami, lecz niestety nie wszystko jest odpowiednie jako paliwo do kominka. Właściwie idealne do paleniska jest drewno (kliknij – obrzynarka do drewna od Inter-Bis) i brykiet drzewny. Najlepsze drewno możemy zakupić w specjalistycznych sklepach z takimi surowcami (zobacz dlatego jeśli drewno kominkowe Wrocław oferuje najciekawszą ofertę – cennik drewna kominkowego. Co do brykietu to jest to drewno, lecz w kawałkach, jakie są dodatkowo sprasowane z użyciem wysokiego ciśnienia, bez dodatku żadnych klejów, żywic i innego rodzaju lepiszczy.

Znaczy to po prostu, że jest to suche drewno o faktycznie dużej gęstości, a niewielką lub żadną ilością wolnych przestrzeni we wnętrzu kostki. Brykiet charakteryzuje się jednocześnie mniejszą wilgotnością aniżeli drewno. Suszone w suszarni, przez mniej więcej 2 lata pod przykryciem w przewiewnym miejscu, drewno ma wilgotność około 14-15%. Brykiet dobrze zapakowany oraz przechowywany, poprzez suszenie i sprasowanie trocin pod wysokim ciśnieniem, dochodzi do wilgotności około 5-7 procent. A mniejsza ilość wilgoci w paliwie oznacza większą wydajność oraz efektywniejsze spalanie. Można w związku z tym powiedzieć, że mamy do czynienia z takim samym zjawiskiem jak podczas palenia drzewa.

Mają miejsce takie same fazy, czyli suszenie, odgazowanie, spalanie gazów jak i spalanie całkowite, z tym że te reakcje dzieją się w innych proporcjach. Po podłożeniu ognia brykiet najczęściej opala się, ponieważ warstwa zewnętrzna produkuje związki gazowe, które ulegają spalaniu i zwiększają temperaturę brykietu. W następnej kolejności proces zagazowania przesuwa się w głąb kostki brykietu, a to uwalnia gazowe związki z coraz bardziej głębokich warstw kostki. Warto nabywać brykiet i drewno we Wrocławiu, ale nie tylko, ponieważ także jak węgiel Wrocław to idealna destynacja – gdzie kupić węgiel na opał.