Niewielki poradnik dla początkujących – jakie teraz mamy techniki cięcia stali i jaką z nich najlepiej wybrać?

Dla wszystkich osób niedo końca zorientowanych w kwestiach technicznych postanowiliśmy przygotować cykl artykułów na takie właśnie tematy. Jeśli szukasz porady dotyczącej dla przykładu tego, jakich materiałów użyć do budowy swojego domu albo w jaki sposób ciąć stal, wtedy nasz cykl poradników przeznaczony jest zdecydowanie właśnie dla Ciebie. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, jakie dzisiaj stosuje się techniki przecinania stali, a na dodatek odpowiemy na pytanie, czy każdy rodzaj stali da się przeciąć w każdy sposób.

cięcie stali

Autor: Carl Wycoff
Źródło: http://www.flickr.com
Cięcie stali w teraźniejszych czasach może odbywać się dwoma sposobami – za pomocą lasera albo przy użyciu wody. Nie da się zaprzeczyć, że każdy z tych sposobów ma swoje wady, ale także i plusy. Nie każdy z nich będzie odpowiedni do każdego typu stali, dlatego bez wątpliwości najlepiej będzie wcześniej najlepiej zorientować się, który sposób będzie właściwy do rodzaju blachy, który akurat posiadasz lub który zdecydowałeś się zakupić. Dla przykładu blachy kwasoodporne są tak grube, że nie każda metoda przecinania stali będzie dla niej właściwa.

Praktycznie najbardziej popularną metodą jest obecnie cięcie (zobacz kontynuuj) stali za pomocą strumienia wody. Trzeba jednak w takich przypadkach sprawdzić dokładnie, czy strumień wody poradzi sobie z danym typem stali i czy cięcie stali za pośrednictwem strumienia wody bez wątpliwości będzie opłacalne. W sytuacji bowiem, kiedy masz stal trochę grubszą niż 5 – 8 milimetrów, wtedy cięcie za pośrednictwem wody może nie zdać egzaminu. Woda sprawdza się dobrze w wypadku kiedy masz do czynienia ze stosunkowo cienką stalą. Wówczas cięcie (stal kwasoodporna) za pomocą strumienia wody kategorycznie będzie najlepszym pomysłem.

Jeżeli cięcie za pomocą wody nie sprawdza się w przypadku Twojej stali, wówczas powinieneś zdecydować się na cięcie za pomocą lasera albo plazmy. Wtedy musisz liczyć się z tym, że straty materiału są dość wysokie, dlatego bez wątpienia musisz kupić trochę większy arkusz stali niż jest potrzebny. W takich przypadkach najlepiej będzie zdać się na pomoc profesjonalisty – jeżeli przedstawisz swoją sytuację w sklepie i powiesz konkretnie, czego potrzebujesz, wtedy kategorycznie ktoś najlepiej poradzi Ci, jakich wymiarów arkusz stali musisz wybrać. Autor: Producent stali BTH