Uniwersalne maszyny do pakowania wykorzystywane w zakładach przemysłowych.

Większość produktów i towarów sprzedawanych w sklepach ma jakiś rodzaj opakowania. Czasami będzie ono nieduże i proste, a czasami parę razy większe od sprzedawanego przedmiotu. Podczas produkcji pakowanie jest bardzo ważne, bo na tym etapie następuje przygotowanie towaru do dalszej dystrybucji czy składowania na magazynie.

Obecnie rzadko do pakowania wykorzystywani są ludzie, najczęściej tę funkcję pełnią specjalne pakujące maszyny. Dzięki pełnej automatyzacji proces taki może przebiegać znacznie sprawniej, jest równieżtakże znacznie bardziej dokładny i wydajny. Maszyny pakujące sprzedawane są w wielu różnych wersjach i typach. W części zakładów, przy nietypowej produkcji montuje się robione na zamówienie linie pakownicze, dopasowane specjalnie do oczekiwań zamawiającego (zobacz top10 produktów). Lecz coraz częściej kupujący zaczynają wybierać uniwersalne automaty pakujące, które po pierwsze pozwalają na pakowanie (opakowania) najróżniejszych wyrobów, a po drugie są łatwe do uruchomienia w większości przemysłowych zakładów, posiadających linię produkcyjną albo zajmujących się rozprowadzaniem niektórych produktów.

Maszyna do pakowania

Autor: Simon Berry
Źródło: http://www.flickr.com
Pośród maszyn pakujących parę z nich wyróżnia się na tle pozostałych. W większości zakładów przemysłowych są stosowane kompletne automatyczne produkcyjne linie, jakie mogą się zajmować wszystkimi czynnościami, nawet z rozkładaniem zapakowanych wyrobów na paletach (zobacz – ). Systemy automatyczne posiadają liczne czujniki pozwalające na jak najdokładniejsze sterowanie procesami produkcyjnymi. Często używane są również kartoniarki, ta odmiana maszyn pakujących jak sama ich nazwa charakteryzuje, służy do pakowania towarów w pudełka z kartonu. Ten rodzaj pakujących maszyn wykorzystywany jest najczęściej w przemyśle kosmetycznym, chemicznym i spożywczym, lecz sprawdzą się w takich miejscach, gdzie niezbędne będzie włożenie wyrobu do pudełka.

Czy zaintrygował Cię nasz artykuł? Jeśli odpowiesz twierdząco, to idź dalej trójniki stalowe i przejrzyj tam kolejne zajmujące wpisy. Nie czekaj!

Z kolei do sypkich substancji, takich jak cukry, mąki, ryże i makarony używa się maszyn z dozownikami, pozwalają one na zapakowanie odmierzonych porcji do pudełek, torebek, puszek albo słoików. W niejednym zakładzie zobaczyć również można owijarki, z kolei one przeważnie są stosowane do owijania folią większej ilości opakowań zbiorczych.