Prowadzisz firmę, która coraz lepiej sobie radzi i poszukujesz dla niej nowego miejsca na siedzibę – przeczytaj, gdzie warto ją ulokować

Kiedy Polska Repubika Ludowa odeszła do przeszłości, a na rodzimym rynku zaczął rozwijać się kapitalizm, powstało wiele firm, które chciały rozpocząć działalność na naszym obszarze. Co istotne – nie jedynie polskich firm, lecz także tych spoza naszych granic. To wszystko doprowadziło do tego, iż Rzeczypospolita Polska zaczęła nabierać rozpędu, a zakłady zarówno te istniejące, jak i nowo powstałe, zaczęły przychylniej myśleć o starcie. Trzeba jednak było napisać ofertę, która zachęci inwestorów.

inwestycje budowlane

Autor: Taras Kalapun
Źródło: http://www.flickr.com/photos/xslim/308450382/

Dlatego wiele miejscowości wyodrębniło specjalne strefy, przekazało tereny pod inwestycje, czy stworzyło takie miejsca jak park przemysłowy; sprawdź powierzchnie magazynowe Linde – (wózki widłowe) do wynajęcia. Celem było zanęcić firmy, spowodować, iż zaczną przybywać do naszego państwa bardziej chętnie. Czy się udało? Zdecydowanie tak. Tereny pod inwestycje sprzedawały się bardzo szybko, a gminy wciąż poszukują nowych, by móc je pokazać. Co istotne – dziś w znacznym stopniu również rodzimym firmom. Sprzedaż takowych terenów to duży zysk dla gmin, jak również kolejne miejsca pracy dla miejscowych. Zysk jest więc obopólny. A czym w praktyce jest park przemysłowy? To miejsce, które skupia wiele niedużych i średnich firm (największe posiadają na swym obszarze kilkaset firm z kilkudziesięciu dziedzin). To biura, magazyny, hale produkcyjne, ziemie pod inwestycje. Obecnie w Polsce praktycznie w każdym województwie mieści się minimum jeden tego typu park (najwięcej jest w województwie śląskim). To świadczy o ogromnym potencjale i szybkim rozwoju przedsiębiorstw, które chcą zaistnieć na polskim rynku.

budowa

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Każda miejscowość szuka i stara się wyznaczyć tereny, które następnie można byłoby zaoferować inwestorom. Dzięki tego typu ruchom zyskuje nie tylko pieniądze w kasie, lecz również prestiż i tytuł miasta przyjaznego dla przedsiębiorstw. I choć znajdują się w Polsce osoby, sądzące, iż takie tereny powinny służyć do rozwoju jedynie rodzimym przedsiębiorstwom, należy zauważyć, że przenoszenie produkcji do naszego kraju przez europejskich gigantów, to owszem – oszczędność dla nich, ale i zysk dla wielu polskich obywateli, którzy podejmują etat w nowych fabrykach.