Jak powinno się budować drogi? Które to będą następujące po sobie etapy? O czym nie zapominać ? Z jakich materiałów korzysta się?

Spora liczba osób myśli się nad tym, w który sposób jest wytwarzana droga. Jeżeli znajdujemy się na placu budowy to wtedy możemy zauważyć sporą liczbę maszyn, budowlańców i całość zdaje się być jednym wielkim. Myślimy więc, jak to możliwe, iż w tym miejscu będzie śliczna, nowo wybudowana droga.

Sri Lanka

Autor: Matthias Kümpel
Źródło: http://www.flickr.com
Taki chaos są to jedynie pozory, gdyż w rzeczywistości tak to widzą jedynie osoby, jakie nie mają z taką tematyką wiele wspólnego. Na placu budowy wszystko jest zaplanowane, każda aktywność ludzka będzie dobrze przemyślana, więc nie ma takiej opcji, że coś jest czynione “na hura”.
Dla osób, jakie chcą szybko się dowiedzieć, jak to wygląda można pokusić się o prędkie objaśnienie. Z początku usuwa się warstwę humusu, jeżeli jednakże mamy do czynienia ze starą drogą asfaltową, to wtedy należy ukruszyć starą konstrukcję drogową. Później wyrównujemy obszar oraz stabilizujemy grunt. Dobrze wykonana stabilizacja musi być pielęgnowana wodą przez parę następujących po sobie dni, a po tym następuje kontrola jakości. Dopiero po potem można przystępować do nakładania ścieralnej warstwy, będą to najczęściej masy bitumiczne, sprawdź tutaj asfaltobeton, lecz może być też sam beton, a przy mniejszych, bocznych drogach kostka brukowa.

Przyjrzyjmy się dokładnie poszczególnym, wymienionym wyżej, etapom. Jeżeli chodzi nam o ustabilizowanie, to proces ten polega na dokładnym wymieszaniu gruntu ze substancjami stabilizującymi, a najczęściej jest to cement, wapno albo na przykład popioły. Mogą być też inne środki, jednakże muszą one wpływać na zmianę struktury gruntu. Takim sposobem możemy zyskać właściwe podłoże gruntowe, jakie charakteryzuje się właściwą nośnością. Stabilizacja gruntu nie powiedzie się bez zastosowania właściwego sprzętu, a także równiarki oraz walca, korpus drogi powinien też przybrać odpowiedni profil. Zależnie od tego, jakiego gatunku jest to droga, przed oddaniem jej do używania niezbędne jest utwardzenie pobocza i montaż (polecamy śruba z uchem od cleo) oświetlenia. Jak wspomnieliśmy wcześniej, do budowy dróg stosuje się inne różne materiały, także kationowe emulsje asfaltowe, sprawdź informacje w naszym tekście omawiamy jednak najbardziej poznany materiał, czyli masę bitumiczną.
masy bitumiczne
To gorące kruszywo, które przesiewane jest przez sita oraz dzielone na osobne frakcje. Gromadzi się takie kruszywo w komorach, z nich potem dozowane jest wagowo do mieszalnika.

Jeżeli zaintrygowały Cię elementy tego opisu, to do zweryfikowania (https://ratkor.com/nasza-oferta/likwidacja-kretowisk) jest także nowa strona, gdzie odkryjesz sporo informacji na ten temat.

Lepiszcze ogrzewane będzie w kotłach przeznaczonych specjalnie do bitumu, tam po ogrzaniu podawane jest pompą do mieszalnika wytwórni.

Takie dozowanie bitumu wykonuje się objętościowo przy pomocy przepływomierza, choć można też wagowo. Gotowa masa zbierana jest w zbiornikach, a odbiór gorącej masy odbędzie się pojazdami samowyładowczymi. Szczególnie istotne jest, że na jakość wytworzonej bitumicznej masy wpływa dokładność dozowania składników, a także czas mieszania ich, należy w takim razie o tym pamiętać.