Dzięki supernowoczesnym maszynom zakupionym za europejskie fundusze praca w rolnictwie jest lżejsza

Osoby, które trudnią się uprawą roli, czyli rolnicy, a nawet ogrodnicy, muszą dysponować własnym sprzętem – zlecanie podwykonawcom niektórych prac byłoby bezsensowne ze względów finansowych. Stąd różnego rodzaju maszyny stoją na gospodarskich podwórkach albo w garażach, a faceci od młodzieńczych lat uczą się tego, jak ich używać. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia wiele w rolnictwie zmieniło się na lepsze, a to za sprawą środków z Brukseli.

więcej:

Autor: F. D. Richards
Źródło: http://www.flickr.com

Każdy z hodowców, który spełniał wymagania zapisane w rozporządzeniach, mógł zaciągnąć kredyt na dogodnych warunkach albo dostać dofinansowanie na kupno nowego traktora. I obecnie osoba posiadająca duże gospodarstwo może zarobić więcej przy mniejszym wkładzie własnym i o wiele mniejszym nakładzie pracy. Maszyny wykorzystywane w uprawie roli są absolutną podstawą.link do strony gniazdka retro gniazdka retroBez nich rolnik pracujący w pojedynkę musiałby zatrudnić pomocników, co w końcu w znacznym stopniu podniosłoby koszty, przykładowo uprawy ziemniaków. A obecne dużo zarabiający gospodarz może zakupić nowe urządzenia, które dopiero wyjechały z fabryki. A każdy producent maszyn rolniczych cały czas pracuje nad poszerzeniem oferty handlowej oraz udoskonaleniem produktów, aby kupujący mieli wybór (dowiedz się więcej na polecanej stronie).

Z kolei posiadacze niedużych i średnich gospodarstw, którzy mają tylko kilkudziesięcioletnie maszyny odziedziczone po przodkach, chętnie wymieniliby je na obecnie produkowane. Mniejszy areał to jednocześnie mniejsze dofinansowanie z Unii, a więc kupno nowego traktora bądź kultywatora nierzadko pozostaje w sferze marzeń.
Nawet jeżeli producent maszyn rolniczych zaproponuje zniżkę, to bez zaciągnięcia kredytu raczej się nie obejdzie. A zobowiązanie finansowe bywa ryzykowne dla sadownika, ponieważ jego dochody są uzależnione od wysokości zbiorów, a i pogoda w okresie wegetacji ma tutaj duży na finanse rolnika.

Oprócz urządzeń rolniczych właściwie każdy, kto ma gospodarstwo położone na terenie wiejskim, potrzebuje wielu narzędzi i to niezupełnie tych, które używa się w czasie pracy na roli. Weźmy przykładowo taki świder do otworów w ziemi – jest on bardzo przydatny, kiedy właściciel działki musi ją ogrodzić. Ręczne wykopywanie zagłębień w podłożu bywa zajęciem mozolnym, zwłaszcza wtedy, gdy płot ma mieć kilkaset metrów. Nawet jeżeli wspomniany świder do otworów w ziemi nie zwolni gospodarza z konieczności osobistego wykonania pracy, czyli wiercenia, to sprzęt bardzo ułatwia pracę.