Do czego służy technika sitodruku, gdzie ma ona zastosowanie? Jak wygląda sposób działania?

Sitodruk jest to technika drukowania, w jakiej formą drukową jest szablon, jaki nakładany jest na siatkę tkaną. Może być metalowa albo zrobiona z włókien syntetycznych. Odbitka jest wykonana dzięki przetłaczaniu farby przez matrycę.

Sitodruk

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com
Siatka sitodrukowa jest to prostokątna rama, najczęściej z aluminium. Znajduje się na niej siatka z szablonem. Taka siatka wykonana była klasycznie z nici jedwabnych albo też bawełnianych, lecz dziś robi się ją z nylonu lub metalu. Obecnie do kupienia jest maszyna do sitodruku, która profesjonalnie, z dużą precyzją i szybko nanosi każdy wzór – dowiedz się więcej o maszynach do sitodruku. Zrobienie formy drukowej polega na zrobieniu szablonu, co znaczy zakrycie miejsc nie drukujących. Do tego celu blokuje się otwory siatki sitodrukowej. Jest na to dużo sposobów, natomiast wybór zależy od typu farby, sita, wysokości wydruków, a także oczekiwanych efektów na odbitce.

Można na przykład zastosować ręczne nakładanie właściwego roztworu, po zaschnięciu zostawia nieprzepuszczającą warstwę na siatce. Innym sposobem jest rysowanie tuszem po powierzchni siatki (http://poldannet.pl/pl) lub szablony robione z papieru lub folii. Są też emulsje światłoczułe. Jest to siatka powlekana emulsją, jaka po przeschnięciu prześwietlana jest stykowo w kopioramie. Po wywołaniu i wysuszeniu siatka z szablonem jest już gotowa do drukowania.

Wydruk jest tworzony przez wtłaczanie farby na podłoże, przykładowo manualnie lub używając pras sitodrukowych. To wykonane maszyny do sitodruku pozwalają na drukowanie również na zakrzywionych podłożach. Precyzja, a także rozdzielczość takiego druku są bezpośrednio zależne od gęstości użytej siatki, są niższe od standardowej osiągalnej, na przykład w druku offsetowym.

W czasie robienia wydruków w maszynie płaskiej farba do drukowania rozprowadzana jest na całości powierzchni siatki, zaś przesuwającym się po niej rakiem jest przetłaczana poprzez wole oczka siatki bezpośrednio na podłoże drukowe. Kiedy drukujemy na rzeczy okrągłej, rakla stoi bez ruchu, ale przesuwa się sita jak również obraca się przedmiot , który chcemy zadrukować. Sitodruk wspomaga nas w wielu dziedzinach, przykładami są również inne sprzęty, jak maszyna do koszulek – polecane maszyny do koszulek. Tego typu rzeczy otwierają przed nami całą masę nowych możliwości.